MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Procesja Bożego Ciała. Dlaczego są cztery ołtarze podczas uroczystości? Wyjaśniamy, co oznaczają

Redakcja Strefy Agro
Ołtarze symbolizują zarówno 4 ewangelie, jak i cztery strony świata.
Ołtarze symbolizują zarówno 4 ewangelie, jak i cztery strony świata. Paweł Dubiel
Boże Ciało, czyli Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa ma swój charakterystyczny przebieg w postaci procesji ulicami miast i wsi. Uczestnicy zatrzymują się przy 4 ołtarzach ustawionych na wyznaczonej trasie. Dlaczego jest ich akurat tyle, a nie np. 3, nawiązując do Trójcy Świętej albo 12 - przywołując apostołów? Poznaj odpowiedź.

Spis treści

W 2024 roku Boże Ciało przypada 30 maja. To święto ruchome, które w Kościele katolickim obchodzi się 60 dni od Wielkanocy, w pierwszy czwartek po uroczystości Trójcy Świętej.

Dlaczego są 4 ołtarze podczas procesji Bożego Ciała?

Ołtarze oznaczają 4 ewangelie zawarte w Nowym Testamencie, których autorami są

  • Marek,
  • Mateusz,
  • Łukasz,
  • Jan.

Cztery ołtarze podczas Bożego Ciała przypominają również 4 strony świata, co podkreśla uniwersalny charakter wiary katolickiej i misję głoszenia ewangelii wszystkim ludziom.

Przeczytaj też: Czy w Boże Ciało trzeba iść do kościoła? Uroczyste procesje na wsiach to tradycja

W czasie procesji jej uczestnicy pod przewodnictwem kapłanów – często w towarzystwie orkiestry – zatrzymują się przy ołtarzach, a księża odczytują fragmenty Pisma Świętego. Ostatni ołtarz jest zazwyczaj usytuowany przed kościołem, gdzie procesja kończy się wystawieniem Najświętszego Sakramentu i błogosławieństwem eucharystycznym.

Gdy tylko czoło procesji odejdzie od ołtarza, uczestnicy obrywają brzozowe gałązki, by zabrać je do domu.
Gdy tylko czoło procesji odejdzie od ołtarza, uczestnicy obrywają brzozowe gałązki, by zabrać je do domu. Urszula Łobaczewska

Ołtarze na Boże Ciało - jak wyglądają?

Ołtarze na Boże Ciało w Polsce są zazwyczaj bogato zdobione m.in. kwiatami i gałązkami drzew. Pojawiają się symbole religijne, takie jak krzyże, obrazy świętych i hostie. Na dole często układa się dywan. Ołtarze mogą być różnej wielkości i konstrukcji, ale wszystkie mają na celu stworzenie pięknego i uroczystego miejsca do modlitwy i adoracji Najświętszego Sakramentu.

Ołtarze mogą być ozdobione również takimi elementami jak figurki aniołów, chorągwie i lampy. Ołtarze są często podświetlane świecami.

Do typowych elementów dekoracyjnych ołtarzy na Boże Ciało w Polsce należą sezonowe kwiaty: piwonie, róże, hortensje, goździki. Kwiaty są niekiedy układane we wzory i symbole religijne, stanowiąc barwne dywany.

Procesja zatrzymuje się przy każdym ołtarzu, aby wierni mogli pomodlić się i oddać cześć Najświętszemu Sakramentowi.
Procesja zatrzymuje się przy każdym ołtarzu, aby wierni mogli pomodlić się i oddać cześć Najświętszemu Sakramentowi. Paweł Dubiel

Przy ołtarzu na ogół nie może zabraknąć zieleni, którą najczęściej stanowią gałązki brzozy. Symbolizują one życie i odrodzenie.

Ostateczny wygląd ołtarza na Boże Ciało zależy od kreatywności i zaangażowania osób, które go przygotowują. Celem jest stworzenie pięknego i godnego miejsca do modlitwy i adoracji Najświętszego Sakramentu.

W Polsce Boże Ciało jest dniem ustawowym wolnym od pracy. Daje to wiernym możliwość swobodnego udziału w uroczystościach.
W Polsce Boże Ciało jest dniem ustawowym wolnym od pracy. Daje to wiernym możliwość swobodnego udziału w uroczystościach. Jakub Steinborn

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal Strefa Agro codziennie. Obserwuj Strefę Agro

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

STUDIO EURO PO HOLANDII

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Procesja Bożego Ciała. Dlaczego są cztery ołtarze podczas uroczystości? Wyjaśniamy, co oznaczają - Strefa Agro

Wróć na zlocieniec.naszemiasto.pl Nasze Miasto